W sobotę, 4 maja 2025 roku, uczestnicy niemieckiej sztafety pamięci i pojednania przystąpili do trzeciego etapu biegu – trasa liczyła 100 kilometrów i prowadziła z Weiden do Hof. Noc poprzedzająca bieg została spędzona w bazie Bundeswehry. Mimo przelotnych opadów deszczu, biegacze z determinacją pokonywali kolejne kilometry.
Podczas trasy odwiedzono ważne miejsca pamięci, w tym teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Flossenbürg. Przewodnik, głęboko poruszony tragizmem historii tego miejsca, opowiedział uczestnikom o niewyobrażalnym cierpieniu, jakie się tam rozegrało. To spotkanie zostawiło ślad w pamięci każdego z biegaczy.
Kolejnym przystankiem był zamek Burg Falkenberg, którego historia również poruszyła uczestników. Po dotarciu do miasta Hof, sztafeta została serdecznie przyjęta przez lokalne władze i zaproszona do ratusza.
Szósty etap: Görlitz – emocjonalne przekroczenie granicy
Wtorek, 6 maja 2025 – to dzień, w którym sztafeta Dachau – Auschwitz dotarła do Görlitz, kończąc tym samym szósty etap biegu i ostatni odcinek na terenie Niemiec. Trasa o długości 116 km zakończyła się na moście granicznym między Niemcami a Polską.
Przekroczenie granicy polsko-niemieckiej było dla uczestników momentem głęboko symbolicznym i wzruszającym. Ostatnim niemieckim miejscem pamięci był dawny szpital psychiatryczny, w którym ofiarami niemieckiej machiny zbrodni padali ludzie uznani za „niegodnych życia”. Wstrząsające opowieści przewodnika budziły pytania o ludzką naturę i źródła zła.
Siódmy etap: Zgorzelec – Krzyżowa. Sztafeta już w Polsce
7 maja 2025 roku o godzinie 7:00 rano rozpoczął się siódmy etap sztafety, liczący 158 km i przebiegający z Zgorzelca do Krzyżowej przez malownicze tereny, w tym Kamienną Górę.
Już od pierwszych kilometrów po stronie polskiej, uczestnikom biegu zaczęli towarzyszyć lokalni biegacze, chcąc choć przez chwilę poczuć atmosferę tego niezwykłego wydarzenia. Oświęcim zbliża się z każdym krokiem, a emocje rosną. To wyjątkowa inicjatywa, która łączy narody w duchu pamięci, pokoju i pojednania.
Reprezentanci naszej społeczności w sztafecie pamięci
Warto podkreślić, że w tym wyjątkowym wydarzeniu udział biorą także przedstawiciele naszej lokalnej społeczności. O ich obecności informowaliśmy w artykule tutaj – w Sztafecie Pamięci i Pojednania Dachau – Auschwitzuczestniczą mieszkańcy Awł – panowie Kowalczyk i Rafał Gilarski, a także pani Ilona Kula, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Ich zaangażowanie jest wyrazem troski o pamięć historyczną i budowania mostów porozumienia między narodami.
Uroczyste zakończenie sztafety – 8 maja na Rynku w Oświęcimiu
Finał sztafety Dachau – Auschwitz zaplanowany jest na 8 maja 2025 roku w godzinach 15:00–15:30 na Rynku w Oświęcimiu. Organizatorzy zapraszają mieszkańców oraz gości do wspólnego powitania biegaczy. Uroczystości towarzyszyć będzie Orkiestra Wojska Polskiego, a na uczestników i publiczność czekać będzie tradycyjna wojskowa grochówka.