Dziś, 1 maja 2025 roku o godz. 8:00, rozpoczęła się historyczna sztafeta pamięci i pojednania, która na trasie z obozu koncentracyjnego Dachau do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu pokona 1050 kilometrów. Bieg odbywa się z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i stanowi symboliczny gest pamięci, pojednania i współpracy polsko-niemieckiej.
Polacy z Kęt wśród uczestników sztafety
W wyjątkowym wydarzeniu biorą udział m.in. Paweł Kowalczyk i Rafał Gilarski, reprezentujący Oświęcimski Klub Biegacza Zadyszka oraz Ilona Kula, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Mieszkańcy Kętdołączyli do grupy 8 Polaków i 8 Niemców, którzy wspólnie pokonają całą trasę, niosąc przesłanie pokoju i pamięci o ofiarach wojny i Holocaustu.
Międzynarodowy charakter wydarzenia
Sztafeta organizowana jest przy współpracy wielu instytucji z Polski i Niemiec. Główni organizatorzy to:
-
TSV Dachau 1865
-
Landkreis Dachau
-
Fundacja Vena – Sport
-
Oświęcimski Klub Biegacza Zadyszka
Projekt ma na celu upamiętnienie ofiar II wojny światowej oraz budowanie mostów między narodami.
Zakończenie w Oświęcimiu – 10 maja z wielką oprawą
10 maja 2025 roku sztafeta dotrze do Oświęcimia, gdzie jej uczestników uroczyście powita Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Dzień później, 11 maja, planowane jest wspólne zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau, będące symbolicznym zakończeniem tej niezwykłej inicjatywy.
Bieg Pojednania – otwarte wydarzenie dla mieszkańców
Na zakończenie projektu, 10 maja, odbędzie się Bieg Pojednania na dystansach 5 km i 10 km, otwarty dla mieszkańców oraz wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu.
