Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, znane z pielęgnowania lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego, właśnie zrobiło duży krok w stronę większej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki współpracy z firmą Hydro oraz zaangażowaniu pracowników Alumetal, placówka zyskała nowoczesny schodołaz, który umożliwia osobom z ograniczoną mobilnością korzystanie z oferty edukacyjnej muzeum.
Kęckie Muzeum – miejsce z historią i misją
Zlokalizowane w XIX-wiecznej kamienicy w centrum Kęt, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego od lat pełni funkcję lokalnego centrum kultury. Organizuje wystawy tematyczne, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Dotychczas jednak dostęp do budynku – prowadzący przez strome schody z piaskowca – był poważnym wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Inicjatywa, która zmienia rzeczywistość
Pomysł zakupu schodołazu narodził się dzięki Pauli Wojewodzic, pracownicy muzeum, która zauważyła potrzebę poprawy dostępności instytucji. Wraz ze swoim mężem, Piotrem Wojewodzicem, związanym z firmą Alumetal, rozpoczęła działania na rzecz zmiany. Dzięki ich determinacji oraz zaangażowaniu firmy Hydro, udało się zrealizować projekt.
– Dla mnie ten projekt to również odwdzięczenie się społeczności, której jesteśmy częścią. Nie działamy w izolacji, a bycie dobrym sąsiadem to nasza licencja na działanie – podkreśla Piotr Wojewodzic z Alumetal.
Alumetal i Hydro – społeczna odpowiedzialność biznesu
Firma Alumetal, która od 2023 roku jest częścią koncernu Hydro, zatrudnia w Kętach 192 osoby i specjalizuje się w recyklingu aluminium dla przemysłu. Jej udział w projekcie to przykład społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i realnego wpływu przedsiębiorstw na poprawę jakości życia lokalnych społeczności.
Hydro jako sponsor inicjatywy, potwierdza swoje zaangażowanie nie tylko w rozwój zrównoważonego przemysłu, ale także w budowanie społecznie odpowiedzialnej przyszłości.